Jak przygotować się do przejścia na emeryturę


Przygotowanie się do przejścia na emeryturę wymaga zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Należy sprawdzić dokładnie, czy ZUS dysponuje wszystkimi potrzebnymi zaświadczeniami, informacjami o naszych miejscach pracy.

Czy nie ma tak w dokumentacji Jaksic błędów i niedopatrzeń, które mogłyby spowodować, że naliczona emerytura jest niższa od tej, jaka się nam faktycznie zależy. To bardzo ważne , jeśli nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego sami sprawdzić, nie znamy się nam tym i nie orientujemy, warto skonsultować się z osobą, która nam doradzi w tym zakresie.

W ZUS zdarzają się niestety takie sytuacje, że nie zostajemy poinformowani o wszystkim, że urzędnik nie chce uznać jakiegoś czasu za okres składkowy, bo twierdzi, że to nie jest udokumentowane lub że dokument, który mu przedstawimy, nie jest wystarczający do udowodnienia tego. Tutaj konieczna jest znajomość prawa i przepisów i skonsultowanie się z kilkoma osobami, jeśli mamy wątpliwości.

Jedna osoba z urzędu może się mylić, w takim razie w przypadku jakichś wątpliwości, trzeba to skonsultować i wyjaśnić, by nie było potem problemów. Mogłoby to wpłynąć na wysokość naszej emerytury.

Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy z możliwości odwołania, jakie mają, nie widzą, że mogą o swoje zawalczyć i w jaki sposób się do tego zabrać. Na tej niewiedzy żeruje ZUS, który coraz ostrzej zaczyna walczyć o to, by wypłacać jak najmniej świadczeń i wypłacać świadczenia zaniżone, niesłusznie nie uznając jakiś okresów pracy, nie doliczając ich do stażu pracy, co wielu przypadkach jest nadużyciem.

.

www.dododom.pl

Komentowanie wyłączone.